FAQ
Druk 3D
Drukowanie przestrzenne
Drukowanie przestrzenne – proces wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu. Początkowo była to jedynie jedna z metod szybkiego prototypowania używana zarówno do budowania form i samych prototypów. Wraz z postępami dokładności wykonania obiektów przez drukarki 3D, stała się to także metoda wykonywania gotowych obiektów, w tym zabawek, ubrań, czekoladek, a nawet protez. W domowych drukarkach przestrzennych używa się przed wszystkim tworzyw sztucznych takich jak: PLA, ABS, PVA, nylon, Laywood (materiał drewnopodobny, kompozyt plastiku i drewna), Laybrick (kompozyt plastiku i gipsu). Drukarki przemysłowe i mniej typowe modele mogą używać innych materiałów np.: żywic, gumy czy też czekolady lub metalu a nawet betonu albo papieru. Obecnie trwają intensywne prace nad możliwością druku 3D z grafenu.
(źr.org.wikipedia.pl)
FILAMENT
ABS
Tworzywo amorficzne służące między inymi jako filament do drukarek 3D. Materiał posiada dużą twardość oraz jest odporny na zarysowania. Posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne. W procesie wydruku materiał jest mniej kruchy niż PLA jednakże potrzebuje wyższej temperatury między 215-250 stopni celsjusza do roztopienia.
PLA: Polilaktyd (poli(kwas mlekowy)
Materiał ten jest w pełni biodegradowalny. Otrzymywany jest z odnawialnych surowców naturalnych takich jak np: mączka kukurydziana. Jako filament do drukarki 3D ma mniejszą temperaturę topnienia niż ABS i jest od niego bardziej kruchy, przy tym nie wymaga podgrzewanego stołu w procesie wydruku.
Laywood
Jest polimerem powstałym z połączenia przetworzonego drewna i spoiwa polimerowego. Właściwości fizyczne posiada prawie takie same jak materiał PLA. Jego niezaprzeczalną zaletą jest fakt iż z wyglądu i dotyku niemal w 100% imituje prawdziwe drewno.
Nylon
Jako materiał wykorzystywany przez drukarki 3d tworzy produkty o lepszej wytrzymałości mechanicznej i chemicznej. Ponadto ma bardzo dobrą jakośc wykończenia powierzchni od ABS i PLA przez nie zawsze wymaga dalszej obróbki. Temperatura topnienia jest nieco wyższa niż w przypadku ABS i wynosi od 240 do 250 stopni celsjusza.